poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Kim jesteśmy, czyli kto, gdzie, skąd i po co.

Dokładnie 2 października rozpocznie się 'Projekt Jamajka'. Wolontariusze to my- Aneta, Natalia i Roma, lekarki reprezentujące Kraków, Białystok i Dębicę, które z ramienia Polskiej Misji Medycznej wyruszą wesprzeć wiedzą medyczną najbiedniejsze rejony Jamajki. Nasz projekt został uznany jako element rządowego programu wsparcia Krajów Globalnego Południa.

Naszą główną motywacją jest chęć pomagania i wsparcia równości międzykulturowej. Tam gdzie się wybieramy nie ma opieki medycznej, nie ma lekarza, do którego można się zgłosić w razie choroby, nie ma podstawowego sprzętu diagnostycznego, a miejscowych nie stać na wykup lekarstw.
W kraju pełnym kolorów, za chmurą pozytywnej muzyki i ciepłych, uśmiechniętych ludzi, chowa się olbrzymie ubóstwo, zaniedbania i szerzące się choroby skrzętnie ukrywane przed oczyma turystów odwiedzających "raj"...
Wierzymy, że społeczeństwo zdrowe jest społeczeństwem dającym nadzieję na rozwój kraju. Wysoki procent bezrobocia i analfabetyzmu nie ułatwia dostępu do podstawowej wiedzy na temat zdrowia, a ciężka sytuacja ekonomiczna uniemożliwia uzyskanie pomocy lekarskiej w odległych miastach.
Nasz projekt jest kontynuacją działań sprzed roku i dwóch lat, po których zauważono postęp. Chcemy też wzmocnić świadomość miejscowej ludności i wpłynąć na zachowania prozdrowotne.

Na miejscu, w Maggotty, znajduje się Misja Katolicka Księdza Marka Bzinkowskiego oraz Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego "Holy Spirit". Zakres naszych działań będzie jednak dotyczył niedalekiego Santa Cruz, które obecnie znajduje się w znacznie gorszej sytuacji. Niewielki budynek widoczny na zdjęciach po prawej stronie służy za "przychodnię", którą opiekuje się pochodząca z Kenii siostra Patricia (również uwieczniona obok). To właśnie tam, za około miesiąc będziemy leczyć i edukować prozdrowotnie mieszkańców okolicznych wiosek.

Trzymajcie za nas kciuki! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz